Cryptolocker

Cryptolocker TTNET Virüsü

Cryptolocker Virüsü

DİKKAT! TTNET VİRÜSÜ

Son zamanlarda kötü niyetli bilgisayar korsanı ve hackerler, TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone Crptolocker virüsü ile çoğu bilgisayar kullanıcısının bilgisayarına sızarak maddi ve manevi zarara sebep oluyorlar.

TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone, Fatura İnfo vb. gibi firmaların adı kullanılarak, TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone’a aitmiş gibi, çeşitli posta servisleri üzerinden bilgisayar kullanıcısının mail adresine gönderilen pdf uzantılı Crptolocker virüsü, bulaştığı bilgisayarda ki bütün dosyaları şifreleyen bir virüs türüdür.

Mailinize TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone tarafından gelen bir e-fatura görünümündeki virüs bilgisayarlar ve bilgisayar kullanıcılarını tehdit ediyor.

Kurnaz hackerlar TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone’dan gönderilmiş süsü verdiği, e-faturayı özellikle yüksek göstererek, kurbanını gönderdiği fatura içindeki linke tıklamaya yönlendiriyorlar. http://efatura.ttnet-fatura.com/ gibi bir adrese yönlendiren link aslında bir tuzak.

Bu adresten zip uzantılı bir dosya ile faturanızı indirmenizi sağlıyorlar. Zip dosyasını açıp içindeki dosyaya tıkladığınızda ise tüm word dosyaları, resimler, pdf dosyaları ve kullanılan zirve, logo gibi program dataları açılmıyor. Sebebi ise dosyalarınızın encrypted uzantısına dönüşmesi.

Daha sonra masaüstüne SIFRE_COZME_TALIMATI.html adında bir dosya geliyor ve dosyayı açtığınızda; Uyarı Tüm dosyalarınız CryptoLocker virüsü tarafından şifrelenmiştir

Bilgisayarınızda ağ disklerde ve USB belleklerde olan önemli dosyalarınız, fotoğraflar, videolar ve kişisel bilgiler CryptoLocker virüsü ile şifrelenmektedir.

CryptoLocker virüsü gibi virüsler fidye virüsü olarak adlandırılır.

CryptoLocker virüsü örneklerinde virüs önemli dosyalarınızı AES-256-bit ile oldukça güçlü ve çözülmesi imkânsız denecek bir şifreleme algoritması ile şifreliyor.

CryptoLocker virüsüne maruz kalındığında, şifrelenen dosyaları geri getirme konusunda CİNER BİLGİSAYAR ile iletişime geçmeyi unutmayın

CryptoLocker Virüsünün birçok türü mevcut olup,bu Virüsten kurtulmak ve korunmak imkansız değildir.

TTNet ,Turkcell, Türk Havayolları, Süperonline, Ptt Kargo, Avea, Vodafone Virüsü Konusunda dikkat etmekte fayda var.